Osobowość wieloraka

Osobowość wieloraka

split

Osobowość wieloraka, inaczej rozdwojenie jaźni lub rozszczepienie osobowości, charakteryzuje się występowaniem u tego samego człowieka co najmniej dwóch osobowości, niezależnych i różniących się od siebie.

Zalicza się ono do tzw. zaburzeń dysocjacyjnych, które charakteryzują się kolidowaniem ze sobą wspomnień z przeszłości, poczucia własnej tożsamości i bezpośrednich wrażeń.

Chory nie panuje nad tym, w którym momencie jego osobowość podstawowa (dominująca) ustępuje miejsca kolejnej. Często przez to ma poczucie uciekającego czasu tj. ma wrażenie, że godziny mu umykają, gdyż nie jest w stanie zapamiętać wydarzeń podczas, których inny charakter rządził jego ciałem i umysłem.

Warto wspomnieć o tym, że w danym momencie kontrolę może sprawować tylko jedna osobowość na zasadzie reflektora, kiedy jedna z osobowości znajduje się w jego blasku, reszta ukrywa się w cieniu. Z tego względu chory często nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu. Osobowości mogą różnić się charakterem, płcią, wiekiem, a nawet preferencjami seksualnymi.

Rozdwojenie osobowości często jest efektem traumatycznych przeżyć, umysł by od nich uciec wytwarza konkurencyjny charakter, który odcina się od złych wspomnień. Tak jak to miało miejsce w przypadku Billiego Milligana, a właściwie Williama Stanleya Milligana.

Wychowywana przez matkę Dorothy i ojczyma, który znęcał się nad nim fizycznie i psychicznie, kazał chłopcu wykopać sobie grób, w którym go pogrzebał i pozostawił jedynie otwór do oddychania.

Już przed piątym rokiem życia u Billego pojawiły się trzy osobowości, z czasem schorzenie postępowało, co doprowadziło do wielkokrotnych prób samobójczych i przejęcia kontroli nad ciałem jego osobowościom, w celu powstrzymania go od autoagresji. W tym okresie Billy był pewny, że nie żyje.

W połowie lat siedemdziesiątych oskarżony o napaść z bronią, cztery gwałty oraz porwanie. Utrzymywał, że to nie on dokonał przestępstw, mimo tego że został rozpoznany przez ofiary. W trakcie przygotowań do procesu stwierdzono u niego wielorakość osobowości i podzielono je na „pożądane” i „niepożądane”, czyli pozbawione ludzkich odruchów. Łącznie odkryto u niego 24 osobowości.

To m.in. Arthur, wykształcony i elegancki Brytyjczyk, ekspert w dziedzinie nauki  medycyny. Był też Ragen, Jugosłowianin, mówiący po angielsku z silnym akcentem słowiańskim, który rysuje czarno-białe szkice, cierpi na daltonizm. Jest wyśmienitym strzelcem i karateką. Allen zaś to oszust i manipulator. Tommy jest ekspertem od elektroniki, może otworzyć każdy zamek, kocha japońskie samochody. Gra na saksofonie, maluje pejzaże. Jest agresywny i nietowarzyski. U Billy’ego wykryto też dzieci, m.in. 14-letniego Danny’ego, który boi się ludzi, zwłaszcza mężczyzn; 3-letnią Christine, która cierpi na zaburzenia mowy oraz 8-letniego Dawida – bardzo wrażliwego i nerwowego. Są też lesbijka Adalana, przestępca Phil, Żyd Samuel, sprzedawca kwiatów Timothy, diler narkotykowy Kevin, oszust Steve i prostytutka April. Nauczyciel Billy jest natomiast jakby sumą wszystkich osobowości, bazą danych, sięga pamięcią zdarzeń, ludzi, miejsc jakie Milligan miał okazje przeżyć i spotkać – jedyny, który potrafi nad wszystkimi zapanować.

W 1988 roku, Billy został wypuszczony na wolność po intensywnej terapii. Interesował się programowaniem, fizyką i matematyką. W 1996 roku zamieszkał w Kalifornii, gdzie miał własną firmę. Na wiele lat zniknął i miejsce jego pobytu pozostawało nieznane, a znajomi i rodzina nie mieli z nim kontaktu. Zmarł w domu opieki. Miał 59 lat. Podobno nadal cierpiał z powodu swojego schorzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=Ce3kPwfBfEc


Zostaw odpowiedź