Miłość jest jak puzzle

Miłość jak puzzle

Skomplikowana układanka

Miłości nie da się zdefiniować w prosty sposób. Tak jak twierdzi jeden z najslynnajsłynni polskich psychologów, prof. Bogdan Wojciszke, na miłość sklada się wiele składników, które dopiero razem tworzą wspólną całość.

Psycholog w swojej książce „Psychologia milossc” przedstawia trójpodzielność miłości. Pierwszym składnikiem jest intymność, następnie namiętność oraz zaangażowanie w utrzymanie związku.

love

Intymność– jest to budowanie relacji dwojga osób poprzez wspólne dbanie o siebie, wzajemny szacunek, zrozumienie, wsparcie itp.

Intymność utrzymuje się dość długo. Jeśli partnerzy będą się starać i ja pielęgnować może nie wygasnąć.

Namiętność– Jest tykającą bombą emocji. Pozytywnych jak i również negatywnych emocji.

B.Wojciszke tłumaczy, iż warunkiem koniecznym do przeżycia namiętności jest znalezienie nie tylko atrakcyjnej dla nas osoby lecz również wychowanie w kulturze wyznającej ideał miłości romantycznej.

Namiętność w przeciwieństwie do intymnośći bardzo szybko wygasa.

Zaangażowanie– są to myśli, decyzje, uczucia. Najpeosciej rzecz ujmujac stanowi ona najdojrzalszą faze związku, kiedy obu osobom na sobie zalezy i dążą do szczerych rozmów i pracowania nad swoim charakterem dla drugiej osoby.

B. Wojciszke wyróżnił pięć faz rozwoju związku miłosnego. Pierwsze z nich to: zakochanie, romantyczne początki, związek kompletny, związek przyjacielski i ostatnia faza, związek pusty i jego rozpad.

  1. Zakochanie– Zazwyczaj pierwsza faza rozwoju związku miłosnego. Wielu ludzi myli ją błędnie z miłością. Zakochanie trwa dość krótko, zaś za to daje intensywane uczucie szczęścia. W fazie tej myślimy częściej o partnerze i jego oczekiwaniach, natomiast rzadziej o nas samych.
  2. Romantyczne początki – Jeśli zakochanie zostanie odwzajemnione, to wtedy mamy do czynienia z romantycznymi początkami. Jest to dość krótka faza, która skupia się praktycznie wyłącznie na namiętnych uniesieniach. Z czasem pojawia się zaangażowanie jako utrwalenie związku miłosnego.
  3. Związek kompletny– Jest to najbardziej nasycona emocjami faza związku. W fazie tej występują takie substancje jak: namiętność, intymność oraz zaangażowanie. Choć namiętność zaczyna spadać w dół to jest to najbardziej dojrzała faza, która daje najwięcej przyjemnośći oraz szczęścia.
  4. Związek przyjacielski– Najdłuższa faza związku miłosnego. Choć pozbawiona już namiętności, potrafi dostarczyć ona satysfakcji obojgu partnerom.
  5. Związek pusty i jego rozpad– Nieumięjętne podtrzymanie intymności może stać się powodem przejścia do ostatniej fazy- związku pustego. Co moze zakończyć się rozpadem związku.

Miłość to plątanina smaków, barw i kolorow. Nie da się jej zdefiniować ani stworzyć na nią perfekcyjnej recepty, dającej wspaniałe rezultaty. Każdy z nas jest innym człowiekiem. Mimo, tego że twierdzenia profesora Wojciszke na pewno mają miejsce w życiu wszystkich ludzi, to jednak do wszystkiego trzeba podchodzić w indywidualny sposób. Nie trzymajac się w swoim związku, kurczowo, rad wyciagnietych z literatury.


Zostaw odpowiedź