Efekt Rosenthala, czyli będziesz taki, jaki ja chcę żebyś był

Efekt Rosenthala, czyli będziesz taki, jaki ja chcę żebyś był

Efekt Rosenthala to nic innego jak swego rodzaju samospełniająca się przepowiednia (czyli sytuacja, w której nasze oczekiwania dotyczące różnych zjawisk czy zachowań wpływają na nie w ten sposób, że te faktycznie mają miejsce).

rosenthal

Nazwa tego efektu pochodzi od nazwiska niemieckiego psychologa Roberta Rosenthala, który wraz z nauczycielką Lenore F. Jacobson przeprowadził eksperyment w szkole podstawowej w San Francisco. Polegał on na tym, że po przeprowadzeniu testów kwalifikujących do dwóch klas, jednej o wyższym standardzie nauczania, dzieci zostały przydzielone do nich losowo. Przed nauczycielami jednak zatajono ten fakt, w skutek czego w klasie o wyższym poziomie nauczania uczniowie naprawdę zaczęli osiągać lepsze wyniki, gdyż nauczyciele poświęcali im więcej uwagi, a ich podopieczni nie chcąc zawieść ich oczekiwań poświęcali się nauce bardziej niż zwykle.

Przypadłość ta często dopada perfekcjonistów oraz dzieci. Szczególnie ta druga grupa osób jest na to szczególnie narażona. Gdyż szkoły to placówki, w których osoby wyróżniające się z tłumy, spełniające oczekiwania swoich nauczycieli, mają lepsze warunki do wykazania się.

Dlatego tak ważne jest dbanie o poczucie wartości wszystkich podopiecznych we wszelkich placówkach uczelnianych i dawanie im jednakowych szans do udziału w zajęciach. Jak i docenianie wszelkich starań. Nie należy zapominać o tym, że dla niektórych spacer na Śnieżkę, jest tak samo trudny jak dla innych wspięcie się na Mount Everest i zjechanie z jego szczytu na nartach. Wszystko zależy od naszych predyspozycji.

Jest to także apel do wszystkich pracodawców, którzy z wyniku tego eksperymentu mogą łatwo wywnioskować iż wymaganie od kogoś zmusza go do pracy i budowania swoich kompetencji, brak kompetencji bierze się z braku wymagań.

Mimo że efekt Pigmaliona jest nawet w literaturze psychologicznej utożsamiany z efektem Rosenthala istnieje pewne rozróżnienie tych dwóch pojęć. Efekt Pigmaliona, to samospełniające się proroctwo, natomiast efekt Rosenthala dotyczy oczekiwań eksperymentatora względem rezultatów przeprowadzanego badania. Można jednak stosować te dwa pojęcia zamiennie, ponieważ są bardzo zbliżone.

 


Zostaw odpowiedź